среда, 27 ноября 2019 г.

1-я часть
Шарап С. А.
«З Чорномории»
(25 мая 1862 року)
Журнал «Основа»
1862, июнь

А кэ-лыш, прытулымося и мы до Основы, — колы прыймэтэ, пановэ, — бо куды бильш? Вона, оприч писэнь Тараса Грыгоровыча та кныжок Пантэлэймона Олэксандровыча, пэрва обизвалася, пэрэд усим свитом, за Вкраину; а тутэчка тилькы натякны за нашу ридну, так аж жижкы трусятця. Та кому и в охотку будэ почуты за нас, як нэ нашим такы ж братчикам-украинцям. Пэвнэ — ридный до ридного озываетця...
Мало чого гарного та вэсэлого бачив я на Чорномории у послидни 9-ть рик; всэ бильш такэ, шо бодай и нэ згадуваты!.. Нэхай хто ынший оповидае тэ, шо було, а я, яко-мога, розказуватыму — шо пэрэд очима.
У Основи, лютого мисяца, начиталы мы, як то розумно, та щиро людэ наши пильнують на Вкраини: мырови посэрэдныкы — миж бидолашным народом; обчества — за усяки школы и гимназии; пысатэли працюють за право наше народнэ и историю, — скризь загомонылы тамычка — слава Господэви! — а в нас, на Чорномории, нэ чуть, нэ чуть ничого!..
Чи-то-й-пак воно и чуть дэ що, и заворушилося, нэначе, кой-дэ, та якость нэзавжды так, як у добрых людэй. От, хоч бы тэпэр и оти ривчакы, шо повыводыл увздовш всей главной улыци нашого Екатэрынодара (Красною имэнуетця): се дило, далэби, нэпогано!.. До сего часу, мало чого путнього зроблэно для вийськового города, а тэпэр спасыби, прыймаютця, — хоч ни капиталив, ни ынших «средств», як так кажуть, нэ прыбавылося... Схотив началнык, звэлив козакам копаты ривчакы по обох боках улыци — и пишло и пишло!..
Та гарно, знаетэ так... ривнэнько так вывэдэно и зэмля такым горбыком, по самому шляху, утопцевана, шо залюбкы и глянуты!..
Се вже, мабудь, нэ так будэ, як рокив з дэсять тому: Вийськовэ правлэние одпустыло, з вийськовых грошей, тысяч шисть карбованцив, а отаман поклыкав якогось инженэра, та й каже йому: «ось тоби гроши, — зробы, будь ласкив, так, шоб нэ було от тых багнюк по городу...» Инженэр же той, кумэдный, наняв козакив, та й звэлив им копаты канавкы по улыцях, — по боках, значить...
 — Як же ж его копаты? — пытають, — трэба, мабудь, той инструмэнт, шо ватерпасом звэтця, чи шо?
 — Эгэ, дурни, — каже, — якый вам инструмэнт?.. Копайтэ так соби, просто: аршинив зо два в ширыну, та стилькы ж у глыбыню, — от и всэ.
 — Колы так то й так.
Почалы копаты, и выкопалы...
Звисно, город нэ на ривному помости стоить — там выще, там нызче, а канава скризь однакова: воды и натягло у ти канавы и зацвила та вода трясыною, — жабы и плодятця там и выспивують соби од вэсны до вэсны...
Оттакэ!.. Тэпэр, кажу, нэ так вже, мабудь, будэ, бо прыймаютця нэ такэчкы за дило, — спасыби им! А вже ж и грязюка у нас що-году, — вси знають! Базикалы, якось, шо козак, из конэм, из ратыщем, пирнув у калюжи, посэрэд улыци, та вже литом, як высохло, якась жинка, идучи на базарь, ногу соби проштрыкнула об ратыще: тоди тилькы и дозналыся за бидолаху и одкопалы!..
Нинащо, бачетэ, було и доси вымостыты!..
Лавок у Екатэрынодари що-году, усэ бильш, усэ бильш, — троха чи нэ уся краска у лавках!.. Армэны бильш торгують, та, здаетця, одын грэк, и чоловика з чотыри з москалив. Чудно мэни тэ, шо в лавках тых, чого-чого, а модного жиночого товару найбильш: матэрий, сытцив, барэжив, шляпок усякых — и гарыбальдыцькых и кат-их-зна-якых! Спидныць з хымэрными сталэвыми пружинамы и усего такого, — нэ пэрэличиш! И кому б, здаетця, куповаты их?.. Одже купують!..
Сю зыму, бачитэ, и от се вэсною у нас, троха нэ що-дня, бэнкэты та танци — обчество цивылизуетця, — так тут паниям, та панночкам, котри — нэ кажу — читають, а и нэ блакають по-нашому, трэба ж у модах пороскошуваты!.. Шкода тилькы, шо бэнкэты си нэ той... якось нэ цивылизують, а тилькы марно гроши вытрушують...
Був и я на тых бэнкэтах. Пании наши и панночкы бильш сыдять у тий кимнати, дэ танцюють, а у гостынний, шо рядом!.. Эгэ.. Туды нэ всякэ сунэ носа!..

(продолжение следует)

Комментариев нет:

Отправить комментарий