пятница, 1 сентября 2017 г.

4-я часть
Васыль Мова (Лиманский)
Творы
Мюнхен, 1968г.
Малюнкы з натуры
(З нотаткы слидчого судди).
Чуючи, як нахабно ковэрзуе на рундуци арэштантка, я  зовсим був розгнивався, алэ як глянув на нэи тэпэр, то й тямкы збувся — така вона була молода та гарна. Се була сэрэднього росту молодычка лит у дэвьятнадцять, тэмнорусява, з билым,  пухнатым та свижим облыччям, з карымы блыскучимы очима, з двыгучимы бровамы, з рожевымы губамы, шо, здавалось, тилькы в вэсэлу ухмылку и вмилы складатысь. Одягнэна вона була по-городянському и хоч бэз бундючносты, алэ чистэнько, штэпнэнько и навить дженджурысто. Выдно було, шо вона одяглася в празныковэ вбрання. И трэба ще додать, шо вся статура йи у цю мыть видбывала на соби слид боротьбы з каравульным козаком: червоный платок кашемирськой вовны спав й з головы и бэз усякого ладу зобрався на плэчах, дви здоровэзни косы розкуйовдылысь и також зсунулыся аж до плэчей, очи блыщалы, низдрэнята зусыльно роздымалыся, повни та трэмтючи груды ходором ходылы.
— Як тэбэ звуть та прозывають? — спытав я молодычку, розглядаючи йи з дывовыжею.
— Та хиба ж вам из папэрив нэ выдно? — видказала вона, всмихаючись. — Адже я Настя Халабурдыха!
— З якого ж ты стану — чи хрэстянка, чи мищанка, чи  козачка?
— Я з дида-прадида козачка! Такы найсправжня чорноморська козачка, з давнього козацького роду Розтулыногив! — 3 сим словом молодычка навить стукнула щиколоткою по столови, биля котрого я сыдив, аж стакан мий захытався и хлюпнувся з нього чай.
— З якой ж ты слободы? — спытав я дали.
— Та з Корэнивки ж! Там же и мое стэрво живэ, шо  чоловиком звэться!
— А ты ж нэ дурыш часом?
— Отакэ ще выгадалы! Навищо б я стала брэхать?
— Та ты ж уже двичи дурыла — и Нэдолужихою и Цокотуныхою звалась.
— Эгэ, так вы ж бо послухайтэ, шо я вам розкажу! Отож, бачтэ, як прычепывся до мэнэ у Ставрополи прыстав, чому в мэнэ пашпорта нэмае, — ай прычепывся тилькы черэз тэ, шо я нэ схотила до його за покоивку стать — то я з ляку, шоб мэнэ нэ  видпровадылы до чоловика, збрэхала, буцимто я хрэстянка з сэла Лежанки, Тетяна Нэдолужиха. А Лежанка вид Ставрополя  нэдалэчко, то зараз и довидалысь, шо я збрэхала. Тоди инши  арэштанткы и нарадылы мэни назватыся мищанкою такого города, шо його и на свити нэма. От як прывэлы мэнэ до слидуватэля та як  запытав вин мэнэ, хто я и звидкиля родом, то я и показала, буцимто я мищанка городу чи Гандиберя чи Дендеберя — уже и нэ згадаю. А слидуватэль такы зараз и вгадав, шо я збрэхала, так запысав мэнэ в блудягы, а всэ ж такы, спасыби йому, хоч з-пид арэшту ослобоныв — пид надзор полиции. А потим, як спизналася я з ным гарнэнько, — бо такы и ночувала з ным двичи — то вин и розтовкмачив мэни, шо нэ слид свого мэння таить та начальство дурыть, бо зашлють тэбэ, каже, як блудягу бэз мэння аж на Сыбир. А ты, каже, выявы усю правду, та тэбэ, каже, хоч и видпровадять  додому «на водворение», то нихто ж тоби нэ бороныть и знов утэкты вид чоловика, куды здря. Хоч дэсять разив, каже, тикай, та тилькы, колы попадэшся в рукы полиции, та нэ брэши, хто ты и звидкиля родом, а кажи правду, то лыха, каже, нэ багато. Так я ото розповистыла йому всю правду, а вин одислав мэнэ назад у полицию, а ставропильська полиция та видпроводыла мэнэ у катэрынодарську полицию, а катэрынодарська сюды до вас, бо вы ж такы,  кажуть, над нашою Корэнивкою началнык, а яка мэни дали выпадэ доля, то се вже я на вашу ласку вповаю...
(дали будэ)

Комментариев нет:

Отправить комментарий