пятница, 1 сентября 2017 г.

5-я часть
Васыль Мова (Лиманский)
Творы
Мюнхен, 1968г.
Малюнкы з натуры
(З нотаткы слидчого судди).
— Чого ж ты втэкла вид чоловика? — спытав я з цикавости.
— Та якбы вы зналы, якый там чоловик! Там такэ поганэ та мыршавэ, та такэ врэднэ, трыклятэ, шо з ным жить тилькы сором та морока! Прямо ж такы пивтора нэщастя!
— Навищо ж ты виддалася за його?
— Виддасыся хоч нэ схочеш, колы батько та маты  наполяжуть, бо вин, бачтэ, такы з багатэнького роду. Та трохы такы я и сама вынувата, бо нэ спэрэчалася до кинця. А нэ спэрэчалася черэз те, шо, дывлячись на таку никчемну його постать, я соби  думала, шо воно хоч нэ мордуватымэ мэнэ та хоч волю мэни дасть. Аж воно выявылось такэ врэднэ, шо так за мною назырци и бига. Куды нэ йду, то й воно слидком за мною крадэться та пидглядае. И колы вздрыть, шо з кым забалакала або засмиялася до кого, то зараз и вчепыться: «А ты чого з Денисом мызгаешся?» «А чого з Опанасом жартуеш?» «А чого до Дмытра в кузню забигала?» «А чого биля нашого двору хлопци мордуються та тыны ламають?» А скажить мэни з ласки, чи я ж вынна, шо воны, як скажени, коло мэнэ грасують? Мабуть, такы гарнэнька соби вдалась, то й  добуваються ... А тут ище свэкор та свэкруха напосидають на мою нэдорику: «Чом ты йи нэ вчиш? Та бый йи, трыкляту!» А тут  сусиды, уси наши куркули, ув одын голос гэрготять: «Та нэ дывысь й у зубы! Та бэры йи, капосну, за косы, та батогом йи, трыкляту! Та прывьяжи йи вижкамы, шоб нэ дрочилась та нэ грасувала! Та закуй йи в зализа!» И ото звидусиль турчать йому в вуха: бый! То воно, стэрво поганэ, и бьеться. Та ще як бьеться! Прямо ж такы лупыть, чим попавши, як товаряку! И як тилькы почнэ ото мий поганэць зо мною бучу, то свэкруха зараз и бижить йому на  помич, та мэрщий мэнэ за косы, та гэпнуть мэнэ на доливку та й бьють. И ото набьються мэнэ, як голой вивци, укрыють мэни всэ тило сынятыною, та ще и в комору замкнуть на цилу дныну. А тут  сусиды рэгочуть над моим лыхом та шкалюють из мэнэ, та допикають мэни усякымы прыкладкамы — сказано — куркули трыкляти! — Тут молодыця здыхнула важко и з нэвгоды навить видвэрнулася набик. Корыстаючи з йи пэрэпочинку, я запытав йи знов:
— Скажи мэни з ласки, молодыцэ, шо воно такэ куркули?
— Та то ж наши козакы чорноморськи, трыкляти! — видказала вона з сэрцем.
— Завищо ж их куркулямы дражнять?
— А за тэ, шо воны таки нэобразовани! Бо воны звисно яки: абы йому шматок хлиба та мыску борщу, то вже йому ничого бильше и нэ трэба, и вже вин ни про шо бильше и нэ дбае, и вже про шо йому нэ кажи, то всэ йому будэ дурныця, всэ выгадкы та лэдачи прымхы. И хоч инший такый дурный, шо тилькы воза  пидмазать и вмие, а про сэбэ думае так, шо мудришого за його  чоловика и на свити нэма. А жинка йому абы робыла як товаряка, то й гарна будэ, хоч нэхай вона яка задрипа та нэчепура. Так отож за тэ, шо воны таки нэобразовани та тупоглузди та затяти, их куркулямы и дражнять. А колы отакый куркуль та ще вдодачу и нэвковырный из сэбэ — такый, бачтэ, шо й ходыть, колываючись, як вэрблюд, и жлукта свого нэ вмие як слид навэрнуть, и рук нэ знае куды диты, бо тилькы выламы та косою орудувать и навчивсь, то такого ще й кевою дражнять. И ото ж, бачтэ, яки козакы служачого розряду, то тилькы куркули, бо воны всэ ж такы по-вояцькому обшталтовани и обмундыровани, и всэ ж такы якось мэткиши та бадьорниши; а котри нэ служачого розряду и зовсим уже нэ обшталтовани и нэ одуковані, бо тилькы в зэмли рыються та  скотыну порають, так ото вже нэ просто куркули, а ще и кевы. И нэма гирших людэй, як оци куркули та ще и кевы. З нымы жить — тилькы мордуватысь. Уже мищаны куды кращи — ти хоч по празныках одягаються штепнише, та повэртаються моторниш, та на гроши нэ таки скупи...
(дали будэ)

Комментариев нет:

Отправить комментарий