пятница, 7 сентября 2018 г.

4-я часть
журнал Вольное казачество
№ 61 1930г. стр.1-5
Александр Пивень (М. Забигайло)
У лагерях пид станицею Уманською
Сцена з козацького (чорноморського) побыту у 4-х картынах

Ява 4

Пидходыть до козакив прыказный.
Прыказный. А ну завэдиться та ще побийтэсь отут биля конэй!.. Чого пиднялы крык та рэпэт, наче пэрэкупкы на базари?
Дэ-хто. Та то мы вшуткы, господын прыказный!
Прыказный. Смырно! Годи вам роспатякувать та выгукувать на вси лагэри! Швыдче кинчайтэ уборку, а то он уже й снидання готовэ, — зараз поклычуть.
1-й козак. Та мы уже й кинчаемо, господын прыказный.
Прыказный. Добрэ, колы так. Хто днювальный до коновьязи?
2-й козак. Ось — Якив Рудобаба!
Рудобаба. Я — днювальный, господын прыказный.
Прыказный. Гляды-ж, Рудобаба, добрэ пильнуй коло конэй та дывысь у обое, щоб часом чого нэ злякалысь та нэ порозбигалысь.
Рудобаба. Слухаю, господын прыказный.
Голос здалэка. Пэрэдайтэ голос! Шоста сотня Уманського полка на снидання!
Козакы кинчають уборку и расходяться, остаеться коло конэй тилькы одын днювальный.

Кинэць пэрвой картыны.

КАРТЫНА II

Бэрэг ричкы Сасыки. 3 ливого боку ростэ у води высокый зэлэный комыш, а по над ным, блыжче до бэрэга, рогиз та куга. Самый бэрэг зарис травою, на котрий пасэться двое спутаных упряжных конэй. Дали, навкругы, розкынувся широкый лагэрный стэп, а за ным выдно витрякы та зэлэни садкы станыци Уманськой. Направоруч, нэдалэко вид бэрэга, выдниються лагэрни постройкы та козацьки палаткы, а помиж нымы мэтушиться народ и чуть, як грае духова музыка.
На пэрэдньому плани стоить гарна линэйка (рэсорни дрогы з боковымы пиднижкамы и крыламы над колэсамы), обыдви оглобли пидняти увэрх и завишани од сонця квитчастым кылымом. У холодочку, на розисланий билий широкий повсти, сыдыть пид самым кылымом, пидобравши по турэцькому ногы, дэбэлый, сывобородый уряднык, у червоним парадним бэшмэти, обшитим галунамы. Черкэска, кынжал и шапка высять звэрху його, на оглобли. Рядом биля його сыдыть молодый козак, тэж у чэрвоним бэшмэти, тилькы бэз галунив, а над ным высыть на другий оглобли черкэска, шапка, кынжал та шашка пид сэрэбром. Проты их сыдыть гарна, чорнобрыва та повногруда молодыця и прыслужуе обом козакам, а сама раз-у-раз поглядае на молодого козака и всэ йому усьмихаеться. На повсти розислана била скатэртына, а на ний стоить коло дэбэлого урядныка сулия з горилкою та чимала чарка з товстого скла, а посэрэдыни розложена усяка козацька страва: дэрэвьяна мыска з смэтаною, а кругом нэи дэрэвьяни ложкы; пэчени куры та порося, сало, пырижкы з сыром та з потрипкою, а кругом стравы ризаный на шматкы хлиб, бурсакы, вэрэгуны та оришкы.
(продолжение следует)
=================
5-я часть
журнал Вольное казачество
№ 61 1930г. стр.1-5
Александр Пивень (М. Забигайло)
У лагерях пид станицею Уманською
Сцена з козацького (чорноморського) побыту у 4-х картынах

Ява 1

Уряднык. (Бэрэ в рукы сулию з горилкою). Ну, сынку, спэрва мабуть, по козацькому звычаю, выпьем по чарци, а тоди вже визьмемось за йижу. (Налывае в чарку). Горилка — усьому голова. Козак бэз горилкы ниякого дила нэ починае... Так воно повэлось за дидив-
прадидив, так воно вэдэться и тэпэрь... (Дэржить чарку ливою рукою, а правою хрыстыться). Слава Богу мылосэрдному, що тэрпыть нашим грихам та дэржить на свити! Нэхай же там лэгэнько згадаеться нашим домашним та усим родычам, помэршим душам — царство нэбэснэ, а нам пошли, Боже, на здоровья. (Пэрэкыдае чарку в рот). Эх, та й добра выдумка оця горилка, особлыво у дорози. (Налывае чарку знову и подае молодому козакови). А ну, выпый тэпэр ты, Панько, бо у лагэрях тут, я знаю, нэ дають вам горилкы и понюхать.
Козак. Та кой-хто и тут пье, а нам — козакам нэ попадаеться... (Бэрэ чарку в руки и хрэстыться). Дай Боже благополушно скинчить лагэрну службу та в доброму здоровьи вэрнуться додому... Спасыби вам, тату, що прыихалы подывыться, як мы тут живэмо та служимо, та ще й горилкы прывэзлы. Спасыби и мами, що нэ забувають свого сына и послалы усього, чого мэни тут трэба, и тоби, жинко, що постаралась усячины наготовыла, та ще й сама прыихала. (Пэрэкыдае чарку в рот).
Молодыця. На здоровья.
Уряднык. Добрэ ты, Панько, до чаркы прыказуеш, йиже ты Богу, добрэ! (Смиеться). Гэ-гэ-гэ! Бач, подякував батькови й матэри, а тоди ще й жинку пидхвалыв, щоб свое дило знала та чоловика бильше кохала... (Моргае молодыци, а та соромлыво нахыля голову). Та нэ соромся дуже, Явдохо, то-ж я шуткую!.. Знаю я, що ты дуже рада, що свого чоловика сьогодня побачила... Що-ж, ваше дило молодэ: кохайтэся соби, бо так воно й трэба... Ну, Панько, закусюй, чого Бог послав, та выпьем ще й по другий... (Налывае).
Козак. А може то, тату, дуже часто будэ?
Уряднык. Та ни, дэ ж там часто? Трэба выпыть и по другий, бо чоловик на одний нози нэ ходыть, а на двох... Адже-ж так, Явдохо?
Молодыця. Авже-ж що так...
Уряднык. Чуеш, що Явдоха каже? Трэба выпыть по другий, а тоди вже прыймэмось и за йижу як слид, — вона од нас нэ втэче... (Дэржить чарку пэрэд собою). Ну, дай же, Боже, щоб ты, сынку, лагэри добрэ одбув, та швыдче додому вэрнувся! (Пье).
Козак. Пошлы, Господы.
Уряднык. (Налывае другу и подае сынови). Ось на, выпый, побачиш, яка добра! Ця далэко солодча за пэрву...
Козак. (Бэрэ чарку). Дай, Боже, щоб добрэ пылось та йилось, а робота щоб и на ум нэ йшла! (Пье).
Уряднык. (Смиеться). Га-га-га! Добрэ, сынку, оце добрэ! На сьогодни так и трэба, щоб цилый дэнь пылось та йилось, а робота нэхай пидождэ до понэдилка... Чи так, Явдохо?
Молодыця. А звисно, що так, тату! Яка ж сьогодни робота?
Уряднык. Ну, а ты, Явдохо? Трэба ж и тоби чарку выпыть, чи як?
Молодыця. Та пыйтэ уже вы, а я нэ хочу. Вы ж знаетэ тату, що я горилку нэ люблю пыть, бо вона дуже гирка...
Уряднык. Э ни, сьогодни трэба выпыть, бо ты ж до чоловика в гости прыихала... (Налывае и подае) Выпый уже одну за його здоровья...
Молодыця. Нэ хочу, тату, нэ хочу...
Уряднык. Як? За здоровье чоловика выпыть нэ хочеш?
Козак. Та выпый уже, Дунько, бо справди ты ж до мэнэ в гости прыихала...
Молодыця. (Соромлыво бэрэ чарку) И выдумають Бог-зна-що... Пылы-б уже сами, а мэни й бэз горилкы добрэ...
Уряднык. Выпый, выпый, Явдохо, будэ уже тоби кострычиться...
Молодыця. Ну, дай Боже, щоб ты, чоловиче, живый та здоровый додому вэрнувся. (Отпывае трохы и вэртае чарку).
Уряднык. (Отхыляе чарку). так нэ годыться! Выпый до дна, щоб нэ було ворогам добра...
Молодыця. От лыхо мэни з циею чаркою... (Выпывае всю и вэртае чарку).
Уряднык. Ну, от и добрэ! Люблю, що слухьяна ты дытына, Явдохо! Слухайся добрэ батька й матэри, а найбильше слухай та любы свого чоловика, так усэ будэ добрэ.
Молодыця: Чого вам, тату, зараз наризать: поросятыны, чи курятыны?
Уряднык. Ось сыды лыш смырно, Явдохо: мы тут и бэз тэбэ упораемось. Страва лэжить пэрэд очима: кому що наравыться, тэ вин и йистымэ, А ты й сама, дывлячись на нас, нэ линуйся, та йиж по козацькому.
(Уси прыймаютъся за йижу).
(продолжение следует)

Комментариев нет:

Отправить комментарий