среда, 12 сентября 2018 г.

7-я часть
журнал «Вольное казачество»
№ 61 1930г. стр.1-5
Александр Пивень (М. Забигайло)
У лагерях пид станицею Уманською
Сцена з козацького (чорноморського) побыту у 4-х картынах

Ява 3

3 правого боку пидходыть до йиx Нэзамайивськый отаман Горбач — дэбэлый уряднык у парадний xвopми з мэдалямы на грудях и на шии
Г о р б а ч. (Вэсэло и прывитно). Здорови булы, Нэзамайивци та Кущивци!
Уряднык и Вахмыстр (разом). Здравия жалаю, господын отаман!
Горбач. Та сыдить, сыдить, чого вы пидводытесь? Я ось скыну свою муныцию та й сам коло вас сяду...
Уряднык. Мылосты просю, Даныло Васыльовыч! Скыдайтэ ycи ваши заслугы, та сидайтэ ось поруч зо мною, та зараз по козацькому выпьем горилкы по чарци.
Горбач. Эгэ, як що по чарци е, так то й добрэ. Бо наши диды-прадиды отак прыказувалы: по чарци — по парци, та впьять по пьять, та всим по cим, та по стакану, та й станэмо на стану.
Вахмыстр. Дуже розумни булы наши прэдкы: воны и дило добрэ робылы, и горилку гарно пылы, та ще й прыказок усякых, розумных або вэсэлых, багато повыдумувалы.
Горбач. А знаетэ, для чого я оцю прыказку згадав?
Уряднык. Як що скажетэ, то й мы будэмо знать.
Горбач. Ось зараз уси отаманы, та й я з нымы, выпылы у лагэрях горилкы по цилому чайному стаканови, як раз, як у оций прыказки говорыться.
Уряднык. Чого ж то так? Xибa у тому лагэрному трахтыри чи кобэльдоти чарок нэ було?
Горбач. Та ни, чарок там хватыть, а дило було ось як: Отаман оддила Черник послав усим отаманам прыказание, щоб явылысь сьогодни у лагэрь: Зъихалысь мы, пытаемо у лагэрях: на що нас зибрано? — Нихто ничого нэ знае. Та уже писля параду поклыкав нас Черник и давай усих лаять, що мы нэдобрэ тоб-то постаралысь и ще у лагэрях нэ усэ було справно. Стоимо мы уси та мовчимо, бо що-ж йому скажеш, колы вин такый уже сэрдытый чоловик; хоч як йому постарайся, а вже вин що-нэбудь выкопа, а тоди поклыче усих, та й почнэ скрэбты рэдьку. А як що усэ будэ дуже добрэ и справно, так тоди мовчить: похвалыть чоловика за добру службу — того у його нэма. Стоимо мы отак та слухаемо лайку, колы ось, бачимо, выткнувся Начальник Штаба Гершельман, прыслухався трохы до лайкы, та тоди зразу пидийшов до Черника та й каже: «Чи вы, полковнык, уже скинчилы?» — «Та вже», — каже той нехотя. Тоди прыступыв до нас Гершельман и давай нас хвалыть, що мы caми найкращи у всих дилах робитныкы, а для начальства пэpви помошныкы, и що на нас уся надия, а бэз нас начальство як бэз рук. А Черник стоить ззаду його, та тилькы сэрдыто чмихае соби пид нис. Хвалыв-хвалыв нас отак Гершельман, а дaли й каже: «Отаманы! Гайда за мною, — выпьем по чарци» — та й прывив нас до того лагэрного шинку, чи чорт батька його знае, як його звуть. — «Налывай, каже вин, торговцеви, отаманам горилкы». Той пощитав нас усих пальцем, та й налыв для кажного особу чарку. Нэсэ вин нам чаркы з горилкою на пидноси, а Гершельман побачив та й пытае: «Это что?» — «Горилка господам отаманам». А той як крыкнэ: «Да ты что, с ума сошел? Вот этим героям-атаманам подносишь какие то наперстки? Налей нам всем чайные стаканы!» Той поналывав и прынис повнисиньки стаканы. Узяв Гершельман одын, звэлив и нам узять по стакану, та й каже: «А нуте, выпьем по повний, щоб наш вик був довгый. Ваше здоровье, отаманы!» Та й выжлуктыв увэсь стакан до дна, а мы, дывлячись на його, та й coби отак. Эх, та й гарный чоловик оцей гэнэрал Гершельман, — козацька у його душа, та й годи!
Уряднык. Мы уже тут балакалы про його: дай Бог йому здоровья — пиддержуе наше козацтво... Ну, а тэпэр, Даныло Васыльовыч, давайтэ мы выпьем по свойому, по козацькому — уси одиею черговою чаркою, та гарнэнько пообидаем. (Налывае пид ряд, уси пьють и прыймаються за йижу).
Кинэц другой картыны.
(продолжение следует)

Комментариев нет:

Отправить комментарий