понедельник, 21 ноября 2016 г.

Руденко А.В.
 "Старовынна кубаньска кухня"
2015г.

Кухня дрэвних кубаньскых стэпнякив помитно одризнялася од нашой. Основу становылы мясомолочни продукты. Улитку пэрэважалы молочни продукты, а взымку — мясни. Часнык входыв до складу будь-якого мясного блюда. Баранына вважалася ликувальным мясом. Йилы коныну и говядыну. Дычина, козули, кабаны булы дэликатэсамы. Мясо йилы в основному в одварному выди, гусака и утку — тикы смаженымы. У стэпу экономилы дрова и кизяк, тому мясо ны сыльно проварювалося. До того ж у нэдоварэному мяси оставалося бильше витаминив. У фильми "хан Аспарух" бачим, як гости на пыру рукамы йидять одварну бараныну, вмочаючи йи в солону воду.
Вырощувалы просо. Чому просо? Багато достоинств у злака. Гарни врожаи, жаростийкисть, ростэ на сухых и засолэных грунтах. Урожайнисть 14-17 центнэрив з гэктара. Просо в Закавказзи обробляють уже 7 тыс. год. Дрибнэ зэрно — ны потрибно пэрэмэлювать и воно хутко одварюеться, цепто экономия часу и дров. Зэлэнь и солома проса йшла на корм худоби. Пшоно и мясо йилы рукамы.
Чай завсигда пылы з молоком. Бэз цукру, додавалы в чай трохы соли. Цукра зовсим ны было. Из солодкого доступни булы: мэд, ягоды, изюм, сухофрукты, пастыла. Воду пылы из ричок, струмкив, озэр або крыныц. Из кныг знаем, шо кубаньски стэпнякы вырощувалы выноград. Любылы кобыляче и коровьяче молоко, кысляк, айран (кэхвир). Робылы сыр, каймак (вэршкы), слабоалкогольни напои на основи молока. Зналы мэдовуху, вона згадуеться ще в Нартском эпоси. Цинувалы бульйон, прыготовлэный з мяса и потрохив из часныком и луком.
Збыралы дыкый лук, рэвинь, щавэль, кмын, чабрэц, буркун, мяту. Тэрн додавалы в мясни блюда, варылы з тэрну узвар. У стэпу ростэ багато ризных трав, багатых витаминамы и микроэлэмэнтамы. Кочивнык знав, яки травы зирвать для якого блюда. На сайти е нэвэлыкый спысок корысных стэповых трав (травнык). Рыбу, яка водылася удосталь у кубанскых ричках, жарылы на углях. Вялылы и сушилы. Икру додавалы в пшоняну кашу.
Вся кухня була прыстосована для похидного кочового життя. Цинувалыся продукты довгого збэригання. Мясо сушилы, вялылы. Заготовлювалы сушени сухофрукты и сушени ягоды, сушени злакы, мэд, пидсолэнэ вэршковэ масло. Сыр заготовлювалы у твэрдому выди из силлю (курт). Коныну, бараныну и сухый сыр вы можетэ спробувать на Кубани в дуканах "Островок Казахстану". Соусы и пидлывы до мяса робылы на основи молочных продуктив.
Ны забувайтэ, шо кукурудза, помидоры, картоха появылыся тикы писля одкрыття Амэрыкы, в дрэвному стэпу их ны зналы.
Трэба розумить, шо в стародавньому кубаньскому стэпу була маса ризной дычины, шо полювання и збырання надавалы кочовий кухни нэобхидный выбир. У кочивныкив своя, 3-я група крови, на основи лэгкой мясомолочной кухни. Свий, особлывый, стэповый склад характэру. Одкрытисть, простота, вэсэлисть, прыстрасть до подорожей и прыгод. Для стэпняка нэма граныц, тикы линия горызонту.
За тысячу год наша кухня помитно зминылася. Прылавкы ломяться од импортных харчей. Заморська кухня для багатьох тэпэр бильш звычна, чим ридна, стэпова. Чи сталы мы бильш щаслывымы, чим наши дрэвни родычи? Нэвидомо. Можлыво, шо та, дрэвня стэпова кухня е нэобхидна для одновлэння гэнотыпу нашого стэпового народу.

Комментариев нет:

Отправить комментарий