вторник, 11 августа 2020 г.

1-я часть

Мартын Забигайло

(Пивень А.Е.)

Як будувалы Остапови нову хату

     Жив соби на свити одын чоловик. Звалы його Остап. Займався вин хазяйством та хлиборобством. Чоловик вин був дуже трудячий та хазяйновытый. Покы був молодый, так робыв за трьох, непакладаючи рук: вставав рано, ще до сонэчка, а лягав пизно; у дэнь нэ гаяв часу, нэ досыпляв ночей, та й прыдбав соби вэлыкыми трудамы чимало усякого добра. Тилькы и оддыхнэ, було, трохы, як у празнык, або в нэдилю пидэ до церквы: помолыться Богови мылосэрдному, та подякуе Йому, шо посылае йому здоровля, прыбавляе вику, та помагае в його важкых хазяйськых трудах. 
     От и послав Остапови Господь гарну у свити долю та благословыв його усякым щастям. Нэ вчувся, нэ углядив вин, як у його, дуже якось скоро, выросло аж сим сынив; та уси повдавалысь крипки та здорови, смырни та слухьяни. Скоро вин поженыв их одного за другым, забрав у двир гарных та здоровых нэвисток, а там, нэзабаром, диждав и онукив.
     Отак потроху выросла у Остапа и стала дуже вэлыка симья: було кому и дило робыть, и по хазяйству скризь справляться; свои булы робитныкы и робитныци, погонычи, товарчии чи пидпаскы. А сам Остап тилькы за хазяйством прыглядав, та усим добрый порядок додав. Як выйдэ, було, ранэнько из хаты, та поглянэ скризь хазяйськым оком, так аж душа в його радуеться, дывлячись, як навколо його симэство мэтушиться, мов ти бджолы коло улика.
     Пидэ Остап потыхэньку скризь, шоб на усэ подывытыся, або и помогты у чому-нэбудь, та дэ там! Тилькы визьмэ у рукы выла, або грабли, зараз тут и пидскоче до нього якый-нэбудь из онукив:
 — Та шо вы, дидусю? Покыньтэ! Хиба мы бэз вас нэсправымось? 
Та и одбэрэ у дида грабли, чи выла. А за ным и сын якый озвэться:
 — Та й правда, тату! Одробылы вы вже свое — будэ з вас!
     Та жив соби Остап, та шо-дня утишався и своим симэйством, и добрым, вэлыкым хазяйством. И чим дали, рик за роком, усэ дужче став вин розживатыся, та бильше богатыты.
     Богато прыдбав соби Остап усякого достатку; було для симэйства шо йисты и пыты, у шо зодягтысь и зобутыся; та й грошенят наскладав вин чимало, про запас, на усяку хазяйську потрэбу; бо вин жив из своим симэйством по простому, по старосвитському, новых порядкив нэ заводыв и копийку дарма нэ розкыдав, а бэриг про чорный дэнь. Настроив вин багато и усякой хазяйськой постройкы, и скризь по дворыщу стоялы у ряд, та у хазяйськый лад, вэлыки, огряднии вынбары, сараи, повиткы та половныкы — усэ з дэбэлого, крипкого лису, та укрытэ зализом, або черэпыцею. На це дило Остап, правду казаты, був щедрый, нияк грошей нэ жалив и усэ так крипко робыв, шоб йому николы и вику нэ було.

10 января 1929 года
журнал «ВК» 
№ 27
стр. 3-6

Комментариев нет:

Отправить комментарий