четверг, 13 августа 2020 г.

2-я часть

Мартын Забигайло

(Пивень А.Е.)

Як будувалы Остапови нову хату

     На одно тилькы нэ хватало у його хазяйськой вдачи: нияк вин нэ думав и нэ хотив спромогтысь, шоб построить соби нову хату, а усэ жив из своим симэйством у старий, шо поставыв ще його покийный батько, з нызэнькыми стинамы, та дуже малэнькыми викнамы. Прывык до нэи Остап та ще и добрэ такы памьятав, шо у ций хати вин родывся, вырис и звикував свий довгый вик, и черэз тэ любыв вин старэ батькивськэ гниздо, мов бы ридну матир.
     Хата хоч була и стара, а тилькы дуже крипка: стояла прямо и нидэ на бик нэ хылылася. Вона була добрэ укрыта комышем, з довгою та нызькою стрихою, а кругом хаты була зроблэна гарна, широба прызьба, на який добрэ було усякому нэ тилькы систы, а як шо трэба, то и лягты.
     Сказаты правду, шо з выду хата була нэ дуже показна, так за тэ литом у ний було прохладно, а зымою тэпло; вона була вэлыка и простора.
     Покы симэйство було нэ дуже вэлыкэ, так у хати було просторо, а як поженыв Остап усих сынив, стало тиснувато. От и зачалы сыны частэнько нагадуваты батькови, шо пора уже им поставыты вэлыку нову хату, шоб симэйству було житы просторнише; та тилькы Остап жалив грошей и нэ хотив дуже утрачатыся.
 — Покы я ще живый, — казав вин дитям, — так проживэм и у старий хати; а як станэтэ сами бэз мэнэ хазяйнуваты, та набэрэтэсь бильше розуму, так тоди и зробитэ соби хату, яку схочетэ.
     А шоб для симэйства було у хати просторнише, Остап накупыв дощок, стовпив та цеглы, навозыв глыны и писку, тай надумав прыробыты збоку до старой хаты одну, або и дви кимнаты.
     Одного разу, у празнык, чи в нэдилю, сыдыть соби Остап пид хатою, на прызьби, та оддыхае; колы дывыться, прыйихало до його двору багато якыхсь людэй, та й клычуть його до сэбэ. Пидийшов вин до ных, поздоровкавсь, а воны и зачалы йому зараз розказуваты, шо уси воны дуже учени майстри, шо звуться по ученому артитэхторы та жинжинеры, и шо хочуть воны узятыся, шоб построиты йому нову вэлыку хату. 
     Бачить Остап, шо воны дуже чисто, по панському одягнути, уси з часамы, та з золотыми на руках пэрстнямы, а балакають нэ по нашому, а по московському, чи то-б-то по руському, от вин и подумав соби: «зроду я нэ бачив, шоб отаки паны та булы майстри. Чи нэ брэшуть, часом. або чи нэ здумалы поглузуваты над старым дидом?»
     А воны прыступылы до його блыжче. та й зачалы йому доказуваты:
 — Ну, хиба, можна, — цвэнькають воны по московському, — житы людям у такий хати, як оце у тэбэ? Це нэ хата, а — свынюшнык! Трэба зробыты таку хату, як от и скризь тэпэр роблять у добрых людэй; шоб булы высоки стины, вэлыки викна. чисти дэрэвьяни, а хоч паркэтни полы, та галанськи пэчи. У такий хати будэ багато воздуху та свитла, будэ тэпло, чисто та гарно.
     Як узялысь воны гуртом коло Остапа, як узялысь балакаты, доказуваты, та усяки планы показуваты, так чисто забылы йому паморокы. Бачить вин, шо це народ справди здорово ученый и на балачку дуже слызькый: ничого з ным нэ зговорыш! От и стало йому пэрэд нымы чогось соромно, шо вин довго жив у такий поганий хати. А тут ще и сыны вступылы в балачку:
 — Скилькы раз, тату, мы вам казалы, шо давно уже трэба нам поставыты нову хату.
     Подумав трохы Остап, а дали и каже:
 — Правда ваша, я и сам добрэ знаю, шо пора давно зробыты мэни нову хату; та и симэйство мое частэнько про тэ мэни набрыдае. Ну, шо ж, як шо вы дуже тямущи у цих дилах, так визьмиться, спасыби вам, та й зробить мэни таку хату, як ото вы и сами кажетэ. Я уже и лису и цеглы трохы прыдбав, та й грошенята е про запас: чого будэ трэба, зараз усього и выстачимо.

10 января 1929 года
журнал «ВК» 
№ 27
стр. 3-6

Комментариев нет:

Отправить комментарий