суббота, 15 августа 2020 г.

4-я часть

Мартын Забигайло

(Пивень А.Е.)

Як будувалы Остапови нову хату

     А майстри засмиялысь, та й кажуть:
 — Ты, хазяин, в наший роботи, як выдно, ничого добрэ нэ розбыраеш, так черэз тэ отак и пытаеш. Мы узялысь построиты тоби таку крипку та гарну хату, шоб ий николу и вику нэ було; а тэпэр по новым правылам, трэба хундамэнт усэ углыбляты, бо чим выкопаемо глыбше, тым хата будэ крипше. Трэба зробыты тоби таку хату, шоб нам за нэи дякувалы: и твои сыны, и онукы, и правнукы, и усэ потомство. Хата будэ вэлыка и дуже простора, и усякому будэ у ний вэлыка свобода: хто шо схоче, тэ в ний и робытымэ.
     Ничого нэ сказав на тэ Остап, тилькы рукою махнув та й пишов од ных; бо вин уже добрэ розибрав, шо це будэ нэ хата, а вэлыка на гроши утрата. Вин бы тэпэр и майстрив з двору повыгоныв, так бачить, шо сыны их слухають и дуже на их вирять. А сынам спэрвоначалу такы дуже кортило, шоб швыдче була нова хата.
     Отак и пишла робота коло новой хаты дэнь за днэм. Ходыть мовчкы Остап, прыдывляеться и до майстрив, и до постройки; робота нэначе идэ шо-дня своим ходом, а тилькы дило, здаеться, усэ стоить на одному мисци. Багато майстри уклалы у той хундамэнт цеглы, щебню та звьостки, а нияк тых ям нэ закладуть.
     Та й роблять воны якось чудно. Оце зразу визьмуться гуртом, и робота нэначе аж кыпыть, аж горыть, та тилькы нэнадовго. Дывысь, уже бросылы, уже зибралысь на якыйсь совит. Тай совит у их нэ такый, як у людэй, а так чорты-батька зна-шо! Збэруться уси в одну кучу, постановлять посэрэдыни стил, а тоди злизэ на його хто-нэбудь, та й крычить до усих, выгукуе, та рукамы розмахуе. Тилькы скинчае одын балакаты, лизэ другый и тэж крычить и доказуе, а за ным лизэ трэтий, а там — четвэртый, и кожний сам сэбэ выхваляе, а другого гудыть; добалакаються до того, шо усэ, шо на свити е, усэ им здаеться нэ такэ, як слид; и шо як бы малы воны сылу, так и увэсь свит пэрэвэрнулы б до горы ногамы.
«Эх, — думае Остап, — багато у вас ума, та мало толку: ум за розум заходыть!»
     Слухае-слухае вин, наслухаеться так добрэ, шо аж нудно йому станэ, а тоди плюнэ з сэрця, та й пидэ гэть! Досадно йому шо збирають усих на совит, одрывають од роботы, а выходыть нэ совит, а одна дурна балачка. И ще б ничого, як бы та балачка була похожа на дило. а то вэрзуть такэ, шо и на голову нэ надинэш. Так як набалакаються уси так добрэ, шо аж похрыпнуть, так тоди, дывысь, кынуться уси до того мисця, дэ уже заклалы хундамэнт, та зачнуть його роскыдаты, та упять зэмлю копать. 
     Отак хоч и роблять майстри кожный дэнь, а дило усэ стоить на одному мисци; а тут уже кинчаеться вэсна, та заходыть лито. Журыться Остап, дуже журыться, та нэ знае, як дилови пособыты.
 — Це нэ майстри, — каже вин сам соби, — а вэлыка напасть, наказание Господне! Ну, дэ воны у чортового батька взялысь на мою голову? Як бы нэ чужакы, то ще б такы ничого: из своим чоловиком и роспытатыся можна швыдче, и шо вин у договори сказав, тэ и зробыть; а з цими прямо одно лыхо: ынший раз ничого нэ второпаеш, шо вин и бэлькоче, а найгирше тэ, шо каже одно, а робыть зовсим другэ. Нэ даром ще диды та батькы наши казалы: «из чужаком ниякого дила нэ зачинай, а краще полы урижь, та тикай».
     Добрэ бачить Остап, шо нэ выстроять воны йому хаты, а тилькы пэрэвэдуть багато грошей и усякого добра. А найбильше прыпикае йому аж до пэчинок, шо и сыны його одбываються од хазяйськой роботы, ходять часто до их на совит слухаты, шо воны балакають, а як колы, так ще и сын котрый нэбудь вылизэ на стил, та й соби почнэ балакаты.

10 января 1929 года
журнал «ВК» 
№ 27
стр. 3-6

Комментариев нет:

Отправить комментарий