пятница, 14 августа 2020 г.

3-я часть

Мартын Забигайло

(Пивень А.Е.)

Як будувалы Остапови нову хату

 — Добрэ, — кажуть ти людэ, — мы згожуемость зробыты тоби таку крипку та гарну хату, якой ще нидэ на свити нэмае. Тилькы уговор будэ такый: за роботу мы ничого з тэбэ нэ визьмэмо, бо мы — трудовыкы и з трудового народу ничого за тэ нэ бэрэм; а тилькы харчи для нас и для робочих шоб булы твои. Та ще ось шо: хату мы будэм строиты по инженерському плану и усячину будэм робыты и прыганяту у саму, як кажуть, точку; а черэз тэ, колы шо у роботи будэ здаватыся тоби нэ так, як трэба, або як тоби хотилось бы, так шоб ты ни в шо нэ вмишувався и нэ ставав нам на пэрэшкоди. Бо звисно, воно тилькы спэрва будэ так здаватыся, а дали, як побачиш нашу роботу, так тоди час-од-часу усэ бильше будэш радиты, та шо-дня нам дякуваты.
 — Чи так, то й так! Робить усэ, шо слид и як трэба, — каже Остап, а сам думае: «Добрэ було б, як бы так. Одно тилькы мэни чудно, шо хоч и дуже воны людэ учени, а бач — дурни! Дэ ж такы выдно, шоб хтось з майстрив за роботу грошей нэ брав! Ну, та ничого, — думае вин дали, — як добрэ зроблять, то я добрэ и заплатю, — даром чужой праци нэ схочу».
Як зробылы уговор и про усэ, шо трэба, як слид умовылысь, зараз кынулысь майстри по дворыщу, сталы скризь миряты та планы наводыты, а дали и кажуть до Остапа:
 — Твоя стара хата стоить в найкращому мисци. Трэба йи нэбэзпрэминно розвалыты, а на тому мисци нову хату будуваты. 
Заболило у Остапа сэрце: дуже нэ хотилось йому ламаты батькивськой хаты. Так майстри твэрдо стоять на своему, а тут и сыны до ных прыстають. Бачить вин, шо нэ пэрэважить их та й каже:
 — Ну, шо ж, ничого робыты: колы трэба то й розваляйтэ! Тэпэр вэсна, мы зробымо сэрэд двору куринь, або и два; на кабыци будэм пэкты и варыты, а вы, дасть Бог, до осэны поставыты нову хату.
Тилькы успив Остап про тэ казаты, колы дывыться, аж у двир сунэ вэлыкэ товпыще робитныкив та справжних майстрив; бо у кожного у руках, колы нэ лом зализный, так вэлычезна сокыра, або ж здоровэнный зализный гак. Видкиля воны взялыся, вин и сам нэ знав: мов бы з нэба упалы. Идуть воны у двир, та ще и другых за собою клычуть: «Ванька да Хролка. Никишка да Николка», звисно — чужакы. Кынулысь уси воны прожогом до старой хаты и давай йи ламаты! Ломамы бьють, сокырамы рубають, та крюччамы на вси бокы розтягають. Тилькы и чуты, як кругом хаты выгукують: «Навались, Ванька, навались! Ташши, Николка, ташши!»
Нэ вспив Остап и прыдывытыся добрэ, як воны уже и крышу розтяглы, и стины розвалялы, а дали, нэзабаром, и пич розкыдалы.
«Оце так! — думав соби Остап, — швыдка робота: ничого сказаты! Выдно, шо ламаты та розтягаты воны дуже вэлыки майстри! Побачимо, яку то воны нову хату зроблять!»
Важко йому було дывытыся на розвалэнэ батькивськэ гниздо, жалко було старой хаты, так вин пишов аж у садок, сив там, тай зажурывся. Та тилькы нэ довго вин там сыдив. Скоро поклыкалы його майстри на пораду: як и колы начинаты постройку и по якому плану йи строиты. Сыдять уси главни майтри кругом столу, и пэрэд кожным лэжить розвэрнутый план; та тилькы кожный свий план дуже хвалыть, а другого — гудыть. Довго воны балакалы, та доказувалы одын одному, а дали зачалы миж собою спорыты. 
Ничого нэ розбэрэ Остап, про шо воны спорять; тилькы и розибрав добрэ, шо постройку воны зативають дуже вэлыку, алэ, здаеться йому, нэ таку як слид.
От Остап и каже до ных:
 — Ничого нэ второпаю я у оцих ваших планах. Та мэни дэ-дали однаково: яку построитэ хату, така и будэ, бо мого вику уже нэбагато зосталось. А от моим сынам довэдэться у новий хати цилый вик житы; так вы, спасыби вам, их попытайтэ, з нымы совит дэржить, шоб воны упосли на мэнэ нэ рэмствувалы.
Зараз нагукалы и склыкалы до столу усих сынив и онукив, а потим майстри скоро з нымы столкувалысь, колы, як и шо робыты. Загадали дали майстри купуваты та возыты: цеглу, лис, писок, звьостку и усэ, шо трэба для постройки, а на другый дэнь, як прочистылы мисце, дэ була стара хата, узялысь воны для хундамэнту ямы копаты. Копають воны дэнь, копають — другый, копають и трэтий; и накопалы уже таки глыбоки ямы, хоч мэртвякив ховай, а усэ нэ кыдають роботы. Нэ утэрпив Остап, та й пытае:
 — На шо вы так глыбоко копаетэ? На мэртвякив, чи шо?

10 января 1929 года
журнал «ВК» 
№ 27
стр. 3-6

Комментариев нет:

Отправить комментарий