воскресенье, 3 ноября 2019 г.

5-я часть
Пивень А.Е.
Рак-нэборак-ззаду очи
(картына-сцена з життя на Кубани козакив чорноморцив)

               Ява   9

Днювальный. (Одын). От cпacыби йому, дай Бог здоровья! (Дывыться на гроши). Каже — на табак. Та тут нэ то на табак, а и на горилку будэ — цилых двадцать копийок дав. (Выймае кысэт з табаком и кладэ туды гроши). Нэбэзпрэминно набэру горилкы, идучи додому, та выпьем удвох из жинкою за його здоровья... (Сидае на лави и курыть цигарку). Трэба мабуть закурыть, шоб дома нэ журылысь... (Трохы помовчавши). От отаман, так отаман! Уже ж и розумна голова! Направыв у калидори таку кумэдию, шо аж любо було слухать... Як узяв же на цугундэр дижурного за рапорт, a тоди як прыскипався до помошныка, так той тилькы: тули-мули, тули-мули, та нэ зна, як и выкрутыться. Та куды ж йому було и крутыть, колы вин кругом у всий выни! Тилькы и речи у його, шо «нэ можу знать», та «вынуват», та «за воли вашой»... А отаман одно його шкылюе, та на вси бокы шпэтыть!.. Прямо кумэдия, ий же ты Богу! (Смиеться). Га-га-га-га!.. А нэ даром такы я сьогодни отут простояв пивдня. Одно, шо заробыв своею службою од отамана на могорыч, а другэ, — шо своими ушамы почув новый прыказ за тыжньову одбучу. Та уже ж и до дила склав свий прыказ отаман, — прямо як сокырою вытэсав! Розумнише и сам бы царь Салимон нэ выдумав!.. Як задзвоныть, каже, у суботу до вэчерни, так шоб ycи булы тут, як одын!.. Оце по-мойому! Оце прыгнав у саму точку!

     Ява  10

Из зборной выходыть у калидор одын за другым чотыри чоловика сходчикив. Уcи з сывыми та з билыми бородамы, у старэнькых черкэсках давнього покрою, з высокыми дэрэвьяными газырямы з затычкамы. У двох чи трьох на грудях высять мэдали та хрэсты за службу на Кавкази. Сидають рядом на лави, шо стоить коло двэрэй.
1-й выборный. (До днювального). Сыдилы-сыдилы у зборний, та захотилось покурыть, а там, бач, отаман курыть нэ дозволяе.
2-й выборный. Эгэ. Це нэ тэ, шо раниш було — куры, дэ хочеш, чи в зборний, то и в зборний.
3-й выборный. А може воно и тут курыть нэ можна?
Днювальный. Чом там нэ можна? Адже ж ось я курю.
4-й выборный. Hи, у калидори можна. Я сам тут килькы разив курыв и отаман бачив, так ничого нэ каже. А шо в зборний забороняе, так то й добрэ. Бо раниш було як понакурюють, так и нэ продыхнэш.
3-й выборный. Звисно, шо так воно и трэба. Нашому братови тилькы дай волю, так и у церкви почнуть курыть.
1-й выборный. Та це правда. Трэба, шоб хто-нэбудь кой-колы народ осмыкував та пидтягав.
2-й выборный. А цей отаман такы добрэ пидтягае за всячину.
4-й выборный. Эгэ. Тягнэ, аж комиp трищить.
Днювальный. Та ось и зараз така у калидори була кумэдия, шо аж и доси мэни чудно.
3-й и 4-й выборный. (Разом). Яка кумэдия? А шо такэ?
Днювальный. Отаман xибa так роспикав дижурного та помошныка!
1-й выборный. За шо ж то так?
Днювальный. Заробылы. Одын нэ знае, шо в paпopти казать, а другый так добрэ стараеться, шо и дocи новый наряд козакив нэ зибрався. Ось и мэни з самого утра змины нэмае.
2-й выборный. От туды к чортам собачим!
1-й выборный. Эгэ, це дослужилысь до краю — дали никуды!
3- й выборный. Та за це мало тилькы вылаять, а прямо быть трэба батькивською рукою, шоб зналы свое дило!
4-й выборный. Та воно може скоро и до цього дийдэ, як отак служитымуть. Козакив як нэ лаять та нэ быть, так чорт-матымэ з их толку. Пропадэ тоди козачество ущент.
1-й выборный. Я ж кажу, шо такы трэба комусь нашого брата осмыкувать та пидтягать, бо бэз того козак так розлинуеться, шо й на козака нэ будэ схожий. А бийка у цьому дили найщвыдче пидсобляе, особлыво нашому чорноморцеви.
2-й выборный. А хиба наши чорноморци яки? Дурни, чи шо?
1-й выборный. Та чого ж там воны дурни?
2-й выборный. А шо ж ты кажеш?
1-й выборный. Та то, бач, мэни згадалось, шо сын мэни колысь росказував, як из службы був прыйшов.
2-й выборный. Шо ж вин росказував?
1-й выборный. Служив вин, бачиш, у такий сотни, шо було в ий половына козакив чорноморцив, а друга половына — линэйцив. Ну, вы ж сами добрэ знаетэ, яки оти линэйци, або, як их дражнять, — лэнчакы: языкы у их довги и на усяку брэхню воны дуже здатни, а наш чорноморэць бильше мовчить. От одын раз стоить мий сын коло командира сотни на вистях, а той вэдэ балачку з молодым хорунжим, та отак його навчае: «ты, каже, як хочеш колы у козакив правды допытаться, так ось як робы: лэнчаку, каже, давай волю, нэхай бильше брэше; так вин дурным языком и сам сэбэ уплэтэ и усих своих товарышив уплутае. Тоди, як дознаеш правды, набый им добрэ зубы. А чорноморцеви нияк нэ давай балакать, а зараз починай быть його по морди так може чого-нэбудь и допытаешся. Бо як дасы йому балакать, так вин и сэбэ выкрутыть и усих своих товарышив одозволыть, — так ничого у их и нэ дознаеш».
Уси (Рэгочуть). Га-га-га-га!
Днювальный. Господа старыкы! Вы нэ дуже тут гагакайтэ!
3-й выборный. А хиба шо?
Днювальный. Отаман прыказуе, шоб у калидори було тыхо.
4-й выборный. А балакать же можна?
Днювальный. Та балакайтэ соби, скилькы хочетэ, тилькы смийтэсь нэ дуже в голос.
1-й выборный. Ну добрэ, шо хоч балакать можна, а рэготать мы бильше нэ будэм. Бо справди, як почуе отаман, так шоб и нам нэ прочитав якого-нэбудь «отче-нашу» навыворот.
3-й выборный. Та як же його и нэ засмияться, колы ты, кумэ, дуже чуднэ выдумав про наших козакив.
1-й выборный. Так хиба ж то я выдумав? То мий сын колысь отакэ росказував... Як нэ вирыш, так хоч сам його поспытай!
3-й выборный. Чом там нэ вирю, колы воно так и е... А я и соби, як ты росказував, нагадав був про одно давнэ дило, як колысь оддила отаман Чернык та быв у одний станыци отамана. Кумэдия и там була нэ мала!.. Забув уже, хто про тэ росказував, а тилькы знаю, шо росказував прылюдно на базари, а мы, слухаючи, прямо животы булы порвалы од рэготу... Хто його знае, чи воно правда була, чи може брэхня... А вы про тэ ничого нэ чулы?
1-й и 2-й выборный. (Разом). Ни, нэ чулы. Як роскажеш, той почуемо..
3-й выборный. Та росказать нэ довго, цур тилькы нэ рэготаться дуже!
2-й выборный. Та ни, мы помалу.
3-й выборный. Ну, та вы ж уси добрэ знаетэ, якый був Чернык сэрдытый та скаженый, як був оддила отаманом?
1-й выборный. Чом там нэ знаемо! Дався вин усим у знакы!
4-й выборный. Ище б пак нэ знать! Та я його добрэ знаю, як ще у Аршавському дивизийони служив. Вин и там був такый клятый!
3-й выборный. Я пак и забув, шо ты служив у Apшави. Так вин и там вас добрэ колошкав?
4-й выборный. Ого! Аж пирья з нас лэтило!
1-й выборный. Та росказуй уже, кумэ, шо почав, про Черныка!
3-й выборный. Так ото, бачиш, такэ було дило... Самэ тоди выйшло новэ положение: замисто уизду, став у нас Ейськый оддил; замисто уизного началныка прыслалы до нас оддила отаманом полковныка Черныка...
2-й выборный. Та знаемо про тэ добрэ, — росказуй дали!
3-й выборный. А ты колы слухаеш, так слухай, — нэ забывай мэни бакы!
2-й выборный. Та кажи уже, я мовчатыму!
3-й выборный. Ну, так ото, значить, як прыихав Чернык у Ейськый город, так зараз и почав заводыть по всиx станыцях усэ по-новому положению... От одын раз пыше вин отаманови... забув уже, якой станыци... чи Старощербынивки, чи Старомынськой, чи може якой другой... нэ буду казать, якой, шоб часом нэ вбрэхаться... пыше вин тому отаманови про якэсь дуже головнэ дило, и шоб нэодминно тэ дило обсудылы на станышному сходи. Эгэ. Пыше вин отакэчкы раз, пыше и вдругэ, пыше и втрэтэ, а отаман усякый раз йому одпысуе, шо так и так: нэ хочуть, каже, нияк сходчикы зробыть того, шо вин пыше...
1-й выборный. Мабуть, шось дуже круто намалював, колы цилому сходови бач, прыйшлось навпопэрэк.
3-й выборный. Та може. От писля того якось скоро трапылось Черныкови йихать черэз ту станыцю. Завэртае вин з дорогы до правлэния, шоб пэрэпрягты конэй, колы дывыться, аж на площади станышна сходка. А була, значить, самэ нэдиля. Звэлив вин пидйихать прямо до сходу, злиз з коляскы, та й ще в сэрэдыну до отамана. Прыняв од його рапорт, поздоровкавсь, а тоди и пытае його: «А шо? Чи зробыв ты, каже, на сходи отэ дило, про якэ я тоби скилькы paзив пысав?» А той каже: «Hи, ще нэ зробыв». — «Так чого ж ты, каже, хамлэт, дожидаеш од мэнэ, xибa оцього» Та зараз змаху тьоп, отамана по мармызи!..
2-й и 4-й выборный. (Разом) О такой прэсвятой! Отаки та ще и лучче!
3-й выборный. А станычный отаман, кажуть, сам був чоловик сэрдытый и на руку такы дуже важкэнькый. Так вин нэ довго думаючи, повэрнувся до схидчикив, та як крыкнэ: «Черэз вас, сяки-таки души, мэнэ началство бье, а вы тилькы дывытэсь?» Та тоди зараз крайнього хряп по зайдах! А за ным другого, а там трэтього, та й пишов скризь пидряд кулака до пыкы прыкладать...
Уcи. (Зтыха рэгочуть) Га-га-га-га!
3-й выборный. А сходчикы бачуть, шо лыхо, пидобралы свои полы та врозтич... куды хто попав...
Уси. (Трохы дужче). Га-га-га-ra!
3-й выборный. Зосталысь на мисти тилькы Чернык та отаман з пысарэм.
(Уси дэяку хвылыну зтыха смиються).
1-й выборный. Уже ж и чудна твоя брэхня, кумэ, ий же ты Богу! Га-га-га-га! Як бы нэ в правлэнии, так прямо кышкы б порвалы од рэготу.
4-й выборный. Оце так брэхня, прямо — кумэдия, та й годи!
2-й выборный. Та хто його знае, чи брэхня, чи може и правда була!
4-й выборный. Та колысь може и правда була, та тилькы тэпэр уже зачерствила!
1-й выборный. Ну, а шо ж, кумэ, дали було?
3-й выборный. Та шо ж дали? Похвалыв, кажуть, Чернык, отамана за службу та й каже: «отак бы ты и давниш зробыв, так уже давно було б дило готовэ. Тэпэр, каже, поклыч сходчикив, так воны и супротывнычать нэ будуть, — зараз дило тэ зроблять»...
1-й выборный. Шо ж, зробылы?
3-й выборный. Та звисно, зробылы. Проты началства, брат, ничого нэ вдиеш, — на тэ воно прыставлэнэ, шоб над намы командувать...

Календарь альманах Вольного казачества на 1930 год
стр. 248-266

Комментариев нет:

Отправить комментарий