воскресенье, 10 ноября 2019 г.

8-я часть
Пивень А.Е.
Рак-нэборак-ззаду очи
(картына-сцена з життя на Кубани козакив чорноморцив)

        Ява  17

Выходыть у калидор станышный отаман.
Отаман. Дэ ж вин, той рак?
Помошнык. Осьдэчкы-о, господын отаман, дывыться: ще й пакэт до клешни прывьязаный...
Отаман. Отака чортова робота! (Смиеться). Га-га-га-га! Оце добрэ хтось выдумав!... А я такы и ждав сьогодни якойсь штукы, та тилькы нэ знав, як воно будэ... Ну, тэпэр я догадуюсь, хто цього рака сюды прыслав и для чого... И трэба ж було отакого здорового пиймать, а тоди ще й прозьбу напысать... Це справжна кумэдия, — прямо хоч у газэтах пэчатай... А хто його прынис? Чи бачив хто з вас?
Помошнык. Нихто нэ бачив... днювальный тут сам був, так каже, шо по калидору ходыв, та й нэ углядив, видкиля вин и узявся.
Днювальный. Так тошно, господын отаман.
Отаман. Та розумиеться, шо так! Я и сам знаю, шо це крадькома зроблэно. {До днювального). А ну, визьмы, козаче, цього рака у рукы, та подэрж, а я розкрыю пакэт, та подывлюся, шо в йому е.
Днювальный. Так вин ущипнэ, господын отаман, за руку хоч мэнэ, а хоч и вас!
Отаман. Знаю, шо ущипнэ, — на тэ вин и рак! А ты його визьмы за клэшни гарнэнько, та й дэржи добрэ.
Днювальный. (Бэрэ з помосту рака и прыказуе до його). Постой, братэ, постой нэ щипайся... дай мэни твои клэшни узять... отакычкы — о!.. Ну, тэпэр бэрить, господын отаман, пакэт, а я його дэржатыму.
Отаман. (Бэрэ в рукы пакэт, роздырае його збоку и выймае прозьбу) Ну, так я и знав... (Розгортае лыста и дывыться у його). Напысано по форми, як и слид. (Читае про сэбэ и одразу смиеться). Га-га-га-га! Так от, чортив сын, як выдумав добрэ! {Читае голосно) Уповномоченый од обчества ракив з ричкы Нетеки... га-га-га-га!... Рак-нэборак — иззаду-очи... га-га-га-га! (Уси смиються разом з отаманом, а вин читае дали про сэбэ, усмихаеться и крутыть раз-у-раз головою). Ну, це вин напысав, тэпэр я добрэ знаю.
Помошнык. А хто ж то такый, господын отаман?
Отаман. Знаю, шо вин, та тилькы зараз нэ слид казать, — нэхай я упосли скажу, як будэ можна. (До днювального) А ты всэ-такы дэржи рака — нэ пускай,
Днювальный. Та чого ж? Я дэржатыму, господын отаман.
Отаман. Дэржи, аж покы нэ побачуть його усэ хто е в правлэнии, та нэ почують, шо вин у своий прозьби пыше. (До помошныка и дижурного). А вы идить, та зараз мэни поклычтэ сюды пысарив, сходчикив и усих, хто тут е.
Помошнык и Дижурный. (Разом). Понимаю, господын отаман! Слушаю, господын отаман!
(Помошнык идэ в канцелярию, а дижурный спэрва у зборну, а тоди видтиль выходыть, та идэ в казначейську).

     Ява  18

Отаман и днювальный.
Отаман. (До днювального). А шо, тэбэ рак ище ни разу нэ вщипнув?
Днювальный. Ни, господын отаман, я узяв обыдви його клэшни у жмэню, та й дэржу.
Отаман. Ну дэржи, та гляды нэ задавы його, шоб вин живый був. (Бэрэ пакэт, шо высыть биля раковой клэшни, и засовуе в його просьбу на мисто, дэ вона и раниш була).

    Ява  19

Выходять з канцелярии помошнык отамана, пысарь з пидпысарым и дэ-килька другых козакив. Из зборной выходыть чоловик з дэсяток сходчикив (выборных), а з казначейськой дижурный з казначеем.
Пысарь. Чого звольтэ, господын отаман?
1-й выборный. Нашо трэбувалы, господын отаман?
Отаман. Та тут ось, господа, таку хтось кумэдию направыв у нашому правлении, шо прямо хоч у газэтах пэчатай.
Пысарь и 1-й выборный. (Разом). Яку кумэдию? А шо ж такэ?
Отаман. Ось послухайтэ, як воно було дило. Ходыть днювальный тут одын по калидору, колы дывыться лизэ рак и тягнэ за собою пакэт, прывьязаный йому до клэшни. Нихто, каже, у калидор нэ входыв, а видкиля узявся рак, нэ знае, — нэначе з нэба упав, або сам знадвору улиз.
Пысарь и 1-й выборный. (Разом). Он бач, якэ дило! Отака ловысь!
Отаман. Так оце я и звэлив поклыкать вас ycиx, шоб гуртом дознать, шо цей рак у своему пакэти пыше, та розибрать гарнэнько, шо воно и до чого. (До пысаря). Bизьмить, Петро Семенович, ось у пакэти. ракову прозьбу, та прочитайтэ йи голосно, шоб ycи почулы. Я трохы в нэй заглядав, а тэпэр подывиться ще и вы.
Пысарь. Слушаю, господын отаман. (До днювального). Дэржи ж рака добрэ, шоб вин мэнэ нэ ущипнув. (Выймае из пакэта прозьбу).
Днювальный. Нэ бийтэсь, Петро Семенович, нэ ущипнэ. Вин и сам грамотный, знае, кому йи в рукы давать.
1-й выборный. Кумэдия, ий же ты Богу!
3-й выборный. Це прямо чиста катавасия, як диякон наш каже.
Дэ-хто. Та дэ ж пак нэ кумэдия, колы рак та з самой ричкы прозьбу прытяг! (Уси помалу смиються).
4-й выборный. А ну, цитьтэ лыш! Послухаем, шо вин пыше.
Пысарь. (Розгорнувши лыста, дывыться у його). Эгэ, бисовой бэстии рак! Напысав так добрэ, шо и чоловик так нэ напыше... слухайтэ ж ycи, я зараз читатыму.
Помошнык. А ну, смырно!
Пысарь. (Читае). Господыну N.....ському Станышному Отаманови. Жалоба-прозьба. Пыше и подае оцю прозьбу уповномоченый од обчества ракив з ричкы Нетеки, на прозвання Рак-Нэборак — ззаду-очи.
Уси. (Смиються зтыха). Га-га-га-га!
1-й выборный. Бач, аж из ричкы Нетеки сюды прыплэнтав!
3-й выборный. Та воно ж и наша ричка Нетека, бо вода в ий нэ бижить, а стоить.
2-й выборный. А прозвання, бач, у його настояще: Рак-Неборак та ще ззаду очи!
Уси. (Смиються трохы дужче). Га-га-га-га!
Помошнык. А ну, смырно!
Пысарь. (Читае). Наша pичкa Нетека никуды нэ тэче, бо вода у ий стоить на мисти. Черэз тэ мы, ракы, живэм у оций ричци споконвику: тут жили наши диды и прадиды, тут живэм и мы з своими жинкамы та диткамы. Життя наше з давних-давэн було тыхэ и спокийнэ, бо нихтo нам ниякой шкоды нэ робыв. Тилькы ыноди бувало, шо котрый-нэбудь дурный рак заскочить у волок, шо людэ тягають, так чим же йому пособыш, колы той рак — дурак. (Смиеться). Га-га-га-га!
Уси. (Рэгочуть). Га-га-га-га!
Помошнык. А ну, смырно!
Пысарь. (Читае дали). Добрэ нам отак жилось, добрэ йилось и пылось, аж покы нэ заявывся у нашу станыцю отой пройдысвит, отой лыходий-кабаччик Ларыон Сахно. Як став вин кабакы аж на дэсять станыць закупать, як став у горилку багато воды пидлывать, так за дэсять лит усю чисто воду з ричкы вытягав. Зосталось воды тилькы на самому дни, — старому ropoбцеви нэ будэ и поколина... (Смиеться). Га-га-га-га!
Уси. (Рэгочуть). Га-га-га-га!
Помошнык. А ну, смырно!
Пысарь. (Читае дали). Колы ще хоч на год здадуть Caxнови кабакы, пропадэм мы ycи на вични-вики, — нэ останэться од нас ни плоду, ни заводу. Отак мы у ричци живэм-пропадаем, а всэ ж такы думаем-гадаем, шо козакы в станыци нэ дурниши за нас, шоб бэз кинця-краю воду з pичкы пылы, a Caxнови за тэ гроши платылы... (Смиеться). Га-га-га-га!
Уси. (Рэгочуть). Га-га-га-га!
1-й выборный. Та нэ бисовой собакы и рак! Як же ж такы и добрэ доказуе!
4-й выборный. Та мабуть вин правду каже, як шо нэ брэше!
Помошнык. А ну, смырно!
Пысарь. (Читае дали). Черэз тэ просю я господына отамана оцю нашу прозьбу на станышному cxoди прочитать, Ларыона Сахна из станыци втрышия прогнать и тым нас — ракив од нэмынучой смэрти обрятувать. А за тэ будэ вам — козакам вэлыка дяка од ycиx нас и од самого найпослиднього рака. (Смиеться). Га-га-га-га!
Уси. (Рэгочуть). Га-га-га-га!
Помошнык. А ну, смырно!
Пысарь. (Читае дали) Оцю прозьбу склав и своею клэшньою пидпысав уповномоченый од обчества ракив з ричкы Нетеки, на прозвання Рак-Нэборак — ззаду-очи.
(Уси смиються).
1-й выборный. Чи оце вже и кинэць?
Пысарь. Оце и кинэць.
1-й выборный. От казка, так казка, — зроду я такой гарной нэ чув!
3-й выборный. Та чи казка, чи брэхэнька, а тым вона гарна, шо настоящу правду выказуе.
2-й выборный. Эгэ. Тилькы чудно якось выходыть, шо ракы бильше знають у води, чим людэ на зэмли. Бач, прямо пышуть: выгнать Сахна втрышия, та й квыт!
Дэ-хто. Та й давно б пора, та усэ було никому!
4-й выборный. Та одын чоловик, звисно, нэ выженэ, бо дуже Сахно у вэлыку сылу увийшов, та у rpoши убывся, а станышнэ обчество, як захоче, то й Сахна выженэ!
3-й выборный. Из станыци може и нэ выженэ, а кабакив нэ дасть, та й усэ!
1-й выборный. Э, як кабакив йому нэ дадуть, так тоди його и выганять нэ трэба: вин сам из станыци утиче!
Отаман. (До ycиx). Ну, тэпэр и я хочу кой-шо вам сказать...
Помошнык. А ну, смырно!
Отаман. Оце ж вы ycи прослухалы ракову прозьбу... Як же вам здаеться? Правду рак пыше, чи ни?
Уси. Та звисно, шо правду, господын отаман!
1-й выборный. Правду пыше, та по правди и доказуе.
Отаман. А як вы думаетэ? Чи слид оцю ракову прозьбу прочитать на cxoди?
Уси. А як же! Нэбэзпрэминно трэба прочитать!
3-й выборный. Трэба, трэба! Нэхай увэсь сход оций правды послухае, та тоди по правди и зробыть.
2-й выборный. Авже-ж нэ як! Сход як дознае, шо уже и ракы з прозьбамы надокучають, так Сахна нэ то шо на торгы, а и на двэри нэ пустять.
Уси. Авже-ж! Так воно и будэ! Нэ пустыть и на nopиг!
Помошнык. А ну, смырно!
Отаман. Ну, гаразд, — так мы и зробымо. Пидождэм, покы збэрэться увэсь сход, а тоди запросымо рака у зборну, положим його на столи, шоб ycи сходчикы бачилы, а тоди прочитаем його прозьбу.
Уси. Оце так! Оце добрэ, господын отаман! Отак и зробыть! (Дэ-хто смиеться).
Отаман. A тоди, як шо сход здасться на ракову прозьбу, так мы Сахна на торгы нэ допустым, а здамо кабакы комусь другому.
Уси. Добрэ! Добрэ! Проженить його, хамлэта, у потылыцю! Шоб и духу його тут нэ було!
Отаман. Та ни, проганять нэ можна, бо на торгы мы запрошували ycиx, хто хоче, то звисно и Сахно на тэ мае право. А мы спэрва зробымо слидство про тэ, шо вин продавав горилку з водою, запышем у протокол, a тоди сход зробыть постановление, шоб Сахна на торгы нэ допустыть... Тэ постановление мы йому прочитаем и писля того на торгы його уже нияк нэ допустым... Отак воно будэ як слид, — по закону. Писля того Caxнови тут ничого будэ робыть, так вин и пидэ з правлэния к бисовому батькови гэть!
Дэ-хто. Эгэ. Отак воно добрэ будэ! Спэрва по закону, а тоди — хоч и в потылыцю!
3-й выборный. Робить, господын отаман, як лучче, лыш бы кабакив йому нэ дать!
Отаман. Та тэпэр похоже на тэ, шо кабакив Сахнови нэ дамо. Тилькы вин, звисно, подасть начальству жалобу, так трэба усэ зробыть так добрэ, шоб жалоба його осталась бэз послидства. (До сходчикив). Ото ж вы, господа старыкы, постарайтэсь добрэ на сходи, шоб уси булы в згоди проты Сахна... Та за одно пидшукайтэ и такых, хто може буты свидчиком, шо купував горилку и вона була з водою. А мы з пысарэм зробым тоди усэ, шо будэ трэба...
Выборни. Постараемось, господын отаман!
Отаман. Ну, а тэпэр, господа, можна розийтысь усим — кажному на свое мисто.
Помошнык. А ну, розходьтесь по мистам!
(Уси розходяться — кожный у ти двэри, з якых выйшов).

Календарь альманах Вольного казачества на 1930 год
стр. 248-266

Комментариев нет:

Отправить комментарий