воскресенье, 1 декабря 2019 г.

4-я часть
Шарап С. А.
«З Чорномории»
(25 мая 1862 року)
Журнал «Основа»
СПБ
1862, июнь

У наший дивочий школи покы шо одын клас, бо поступылы диты всэ малограмотни, колы и зовсим нэ бэзграмотни. Такых дивчаток, шо живуть у школи, на йи кошти (пансионэрок) — кажуть, — 15-ть, а прыходыть учитьця, шо-дня, — бильш. Учитэлив — 2: одын вчить руський грамоти, а пан-отэць Закону Божому. На шо вже в нас бидность, так се — на вчитылив; бо хто сюды, за малу цину, забьетця?.. У нас була надия, шо у школи вчитымуть тиж учитэли, котри пры наший Екатэрынодарський гымназии, — так куды!..
И з гымназиею выйшла така кумэдна стория, шо глум и росказуваты!.. Бачитэ, у 1850-му року, одкрыта, в Екатэрынодари, на вийськовый кшталт, гымназия для хлопцив и помищено йи у отаманському вэлыкому доми. В 57-му року дом той згорив, а гымназию пэрэвэдэно у крипость (биля старого дэрэвьянного собору, дэ був кош, як прыйшлы сюды батькы наши) и дырэктор п. Р. одпысав, шо хоч тэ помищение и нэвэлыкэ, да ничого — вдобнэ. Як-ось, у 1860 року, — пана ж тоби!.. Пиднялы тую гымназию, посадовылы на возы, та й попэрлы у Ейський городок!.. Здывувалыся мы, та й годи, та тилькы тэпэрэчкы росчухалы, шо се дило п. дырэктора!..
Ему, бачитэ, нэ вподобавсь Екатэрынодар; вин визьмы та напыши Попэчитэлэви. шо, мов, ни помищения нэма, ни удобства нэма; шо житэли Екатэрынодарськи, линывым та поганым характэром, збывають тилькы з пуття хлопцив!.. Шо у Ейському, хоч и мэньш будэ прыходящих козацькых дитэй, затэ — пансионэрив вчиты удобнише... И всякэ такэ... Попэчитэль дальш, а видты повэлиние, — та й дило у шапци!..
Гымназия одкрыта — для Чорноморцив и наймэнована Екатэрынодарською; Екатэрынодар стоить по-сэрэд Вийська; живуть в ему — сами Чорноморци; з станыц кожному прыходытця, по килькы разив у рик, зъиздыты сюды — то на ярмарок, то по служби, то у прысудствэннэ мисто якэ, бо вси воны тут; — а гымназии, бач, нэвдобно!..
Ейськый городок постановыв князь Воронцов, биля Азовського моря, у-кинци Чорномории, та пильнуючи за торговлю, и прыклыкав туды охотныкив иногородьних; дав им разни вильготы и наказав, пэрвым дилом, будувать камьянни хаты. Насыпало туды усякого люду — бильш бэзпашпортных, — почалы строитьця, вывэлы камьянни лавкы, та тилькы у тых лавках увэсь капытал — крэминци, а хаты, бильш, нэдостроени. Волоцюгам ничого робыты там, — так воны частэнько грабують на дорози, а ыноди штрыкають и ножакою у рэбра добрых людэй; — от там гымназии удобно!..

(продолжение следует)

Комментариев нет:

Отправить комментарий