понедельник, 2 декабря 2019 г.

(окончание)
5-я часть
Шарап С. А.
«З Чорномории»
(25 мая 1862 року)
Журнал «Основа»
СПБ
1862, июнь

То ничого, шо туды мало хто и йиздыть з нас; шо воно б, здаетця, лучче повирыты хлопця — колы я живу дэ у станыци — своему ж такы братчикови екатэрынодарцеви, а ниж у волоцюги найматы для его кватырю — хоч може и прымир був бы добрый — всэ ж так, мабудь, вдобнише, бо г. Р-му так завгодно! Вин якось казав мэни: «я 7-м лет просил, бился, чтобы построили здание для гимназии, не добился этого, — и нахожу, что лучше поместить ее в Ейск: там есть, для этого, дом!..»
Може воно и так, — нэ знаю. Справди чудно, из вийськового капыталу, кынулы 100 тысяч з хвостом на никчемный пароход, а гымназии нинавищо выстроиты!.. Та й того такы впьять не знаю, — може той пароход, як бы пишов по Кубани, та звистыв насза цивылизацию, то й зробыв бы шо путнэ... Можэ тая цивылизация и прыбигла б за ным, та й ухопылася усэ строиты та улыци сушиты, — Бог его святый знае!..
Шкода тилькы, шо бидный пароход протяглы козакы, на бичовках, уздовж Кубани, разив зо-тры — та й годи: бильше мы його и нэ бачилы. Тэпэр, кажуть, узявся за пароходство на Кубани, якись г. Н. та так же хоче дэшэво за тэ, з Вийська, шо нэ имэш виры — троха чи нэ за дарма!
От то ж ще за ту Гымназию: як пройиздыв у нас Государь, так и звэлив вэрнуты йи назад, у Екатэрынодар, и собор новый, камьянный, звэлив кончиты, а то вин, Бог зна з якого часу, стоить сам тилькы-тилькы шо вывэдэнный. Ото, постом вэлыкым, прыносять якось до мэнэ, з полыции, повистку: «Его превосходительство просит г.г. дворян екатеринодарских пожаловать в дом, назначенный для дворянских собраний, где имеет посоветоваться с ними о весьма важном деле...».
Здаетця, так пысано. Читаючи тэ, я аж пэрэхрэстывсь!.. Слава тоби, Боже!.. Тэпэр из намы нэ соромлятця балакаты об общим дили!.. Вэлыкэ спасыби за тэ его превосходительству!..
Як зибралысь на другый дэнь до гурту, полицмэйстэр и объявыв, шо гэнэрал знайшов уже трохы грошей на тэ, шо б росплатытыся з купцем, у которого контрактувалы хату, у Ейському, для гымназии, а чого нэ достае, — вы, мовляв, поклопочитця и збэрыть, — бо хутэнько трэба б було вже и пэрэводыты гымназию назад — до-дому. Усякому чуты се було радисно, — тилькы подай Боже, шоб як вэрнэтця до нас гымназия, — нэ былы вже хлопцив ризкамы, бо я знаю чоловика зо тры такых, котри вчилыся добрэ, з охотою, и головы в ных нэ порожни, та кынулы кныжкы та посидалы на конэй, як одлупцювалы из разив по-два, — за дило и бэз дила! Хай ему злыгодни! Кажуть — то нэ гымназия, а салдацька рота!.. Бороны Боже хлопця, та ще нашого, упрямого, сылуваты паличчям!
Кажуть, одвэдэно вже и мисце, дэ строитымуть гымназию, та жалко, колы правда, шо мисце тэ в кинци города, а нэ посэрэдэни, — ни коло нового собору, видкиль бы, здаетця, трэба и починаты усяки постройкы, — нэхай Биг помагае!..

Стэцько Шарап
(окончание)

Комментариев нет:

Отправить комментарий